PERN uzyskał komplet dokumentów zezwalających na budowę zakresu podstawowego części obiektowej rurociągu Boronów-Trzebinia.
Do czego potrzebne są takie zgody?
Rurociąg to nie tylko rura biegnąca z Boronowa do Trzebini. Z technicznego punktu widzenia to także cała infrastruktura, która jej towarzyszy. Rurociąg produktowy Boronów-Trzebinia jest przedłużeniem istniejącego już rurociągu biegnącego z Koluszek do Boronowa. Aby zapewnić odpowiednią jakość przesyłu potrzebne jest wybudowanie lub przebudowanie istniejących już elementów.
Docelowa struktura przesyłu między Płockiem a Trzebinią
Jakie elementy tworzą rurociąg dalekosiężny?
- Stacja pomp – wydzielony zespół obiektów budowlanych zlokalizowany na trasie rurociągu dalekosiężnego, służący do podnoszenia ciśnienia transportowanych produktów naftowych.
- Stacja zasuw lub liniowa stacja zasuw – zasuwy wmontowane w rurociąg wraz z instalacjami i obiektami towarzyszącymi. Ich zadaniem jest szczelne zamknięcie odcinka rurociągu.
- Rozdzielnie technologiczne, nie zawsze zlokalizowane na terenie wydzielonym stacji czy baz magazynowych.
- Urządzenia inżynierskie, czyli przejścia przez przeszkody naturalne i sztuczne.
- Instalacje i obiekty elektrochemicznej ochrony rurociągów przed korozją.
- Linie, sieci i urządzenia elektroenergetyczne do zasilania stacji pomp, baz, stacji zasuw, stacji ochrony katodowej oraz linii sieci i urządzenia do sterowania tymi obiektami,
- Linie, sieci i urządzenia łączności oraz systemy telemechaniki.
Co dalej?
Obecnie trwa procedowanie wniosków o wydanie decyzji dot. pozwolenia na budowę dla części liniowej w woj. śląskim i woj. małopolskim oraz wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Stacji Pomp Grabowa. Następnie złożony zostanie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla tej lokalizacji.
Trwa również postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlano-montażowych. Sukcesywnie odbywają się także dostawy rur i łuków fabrycznych – elementów niezbędnych do budowy rurociągu.